مانلی پرواز

صفحه اصلی

تورها

رزرو آنلاین

اخذ ویزا

هتل ها

هتل ها

اطلاعات مسیرها

اطلاعات مسیرها

اخبار گردشگری

باشگاه مشتریان

ارتباط با مانلی

تور‌های اقساطی

تور‌های لحظه آخری

مانلی همسفری ماندگار

اخبار گردشگری

02188103828 - 02154929(خط ویژه)    banner یلدا خیال انگیز ترین شب ایرانی

s5_logo یلدا خیال انگیز ترین شب ایرانی


yalda1 یلدا خیال انگیز ترین شب ایرانی

شب یلدا

چند شب دیگر، یلدا از راه می رسد بلندترین شب سال که در آن آسمان، ستاره باران مهر ومحبت است. ایرانیان همواره جشن ها را با روشنایی و نور می آرایند، در بلندترین و تیره ترین شب سال، ستایش خورشید نماد دیگری می یابد. مردمان سرزمین ایران با بیدار ماندن، طلوع خورشید و سپیده دم را انتظار می کشند تا شاهد دمیدن خورشید باشند و آن را ستایش کنند. خوردن خوراکی ها و مراسم دیگر در این شب بهانه ای است برای بیدار ماندن، یکی از دلایل گرفتن جشن در این شب زاده شدن ایزد مهر است. ریشه کلمه یلدا متعلق به زبان سامیِ سُریانی و به معنای تولد یا میلاد است و در برخی منابع آمده که شب یلدا شب تولد خورشید بوده است.دیر زمانی است که مردمان ایران و سایر کشورهای حوزه زبان فارسی در آغاز فصل زمستان مراسمی را برپا می دارند که در میان اقوام گوناگون، نام ها و انگیزه های متفاوتی دارد. در ایران و سرزمین های هم فرهنگ، از شب آغاز زمستان با نام شب چله یا شب یلدا نام می برند که همزمان با شب انقلاب زمستانی است. 


shabeyalda7 یلدا خیال انگیز ترین شب ایرانی

به دلیل انطباق کامل شب یلدا با تقویم طبیعی، همواره و در همه سال ها، انقلاب زمستانی برابر با شامگاه ۳۰ آذر ماه و بامداد یکم دی ماه است. هر چند امروزه برخی به اشتباه بر این گمانند که مراسم شب چله برای رفع نحوست بلندترین شب سال برگزار می شود. اما می دانیم که در باورهای کهن ایرانی هیچ روز و شبی، نحس و بدیمن شناخته نمی شد جشن شب چله، همچون بسیاری از آیین های ایرانی، ریشه در رویدادی کیهانی دارد. خورشید در حرکت سالانه خود، در آخر پاییز به پایین ترین نقطه افق جنوب شرقی می رسدکه موجب کوتاه شدن طول روز و افزایش زمان تاریکی شب می شود اما از آغاز زمستان یا انقلاب زمستانی، خورشید دگر باره به سوی شمال شرقی باز می گردد، که نتیجه آن افزایش روشنایی روز و کاهش شب است.به عبارت دیگر، در ۶ ماهه آغاز تابستان تا آغاز زمستان،در هر شبانه روز خورشید اندکی پایین تر از محل پیشین خود در افق طلوع میکند تا در نهایت در آغاز زمستان بد جنوبی خود با فاصله ۲۳‎/۵ درجه از شرقی نقطه اعتدال برسد از این روز به بعد، مسیر جا به جایی های طلوع خورشید معکوس شده و مجدداً به سوی بالا و نقطه انقلاب تابستانی باز میگردد. آغاز بازگردیدن خورشید به سوی شمال شرقی و افزایش طول روز، در اندیشه و باورهای مردم باستان به عنوان زمان زایش یا تولد دیگر باره خورشید دانسته می شد و آن را گرامی و فرخنده می داشتند.


yaldaaa یلدا خیال انگیز ترین شب ایرانی

در گذشته، آیین هایی در این هنگام برگزار میشد که یکی از آنها جشنی شبانه و بیداری تا بامداد و تماشای طلوع خورشید تازه متولد شده، بود جشنی که از لازمه های آن، حضورکهن سالان و بزرگان خانواده، به نماد کهنسالی خورشید در پایان پاییز بوده است، و همچنین خوراکی های فراوان برای بیداری دراز مدت همچون انار و هندوانه و سنجد، به رنگ سرخ خورشید صرف می شد. یکی از آیین های شب یلدا در ایران، تفأل به دیوان حافظ است. مردم دیوان اشعار لسان الغیب را با نیت بهروزی و شادکامی می گشایند و فال دل خویش را از او طلب می کنند. در برخی دیگر از نقاط ایران نیز شاهنامه خوانی رواج دارد نقل خاطرات و قصه گویی پدربزرگ ها و مادربزرگ ها نیز یکی از مواردی است که یلدا را برای خانواده ایرانی دل پذیرتر می کند.اما همه این ها بهانه ای است تا خانواده ها گرد یکدیگر جمع شوند و بلندترین شب سال را با شادی و صفا سحر کنند.

yalda2 یلدا خیال انگیز ترین شب ایرانی

در سراسر ایران زمین، جایی را نمی یابید که خوردن هندوانه در شب یلدا جزو آداب و رسومآن نباشد در نقاط مختلف ایران، انواع تنقلات و خوراکی ها به تبع محیط و سبک زندگی مردم منطقه مصرف میشود اما هندوانه میوه ای است که هیچ گاه از قلم نمی افتد، زیرا عده زیادی اعتقاد دارند که اگر مقداری هندوانه در شب چله بخورند در سراسر چله بزرگ وکوچک یعنی زمستانی که در پیش دارند سرما و بیماری بر آنها غلبه نخواهد کرد.

yaldaaaaa یلدا خیال انگیز ترین شب ایرانی
آداب و رسوم شهرهای مختلف در شب یلدا

آذربایجان
در آذربایجان مردم هندوانه چله (چیله قارپوزی) می خورند و باور دارند که با خوردن هندوانه لرز و سوز و سرما به تن آنها تأثیری ندارد.

اردبیل
در اردبیل رسم است که مردم، چله بزرگ را قسم می دهند که زیاد سخت نگیر و معمولاً گندم برشته (قورقا) و هندوانه و مغز گردو و نخودچی و کشمش می خورند.

گیلان
در گیلان هندوانه را حتماً فراهم می کنند و معتقدند که هر کس در شب چله هندوانه بخورد در تابستان احساس تشنگی نمی کند و در زمستان سرما را حس نخواهد کرد آوکونوسیکی دیگر از میوه هایی است که در این منطقه در شب یلدا رواج دارد و به روش خاصی تهیه می شود.

در فصل پاییز، ازگیل خام را در خمره می ریزند، خمره را پر از آب می کنند و کمی نمک همبه آن می افزایند و در خم را می بندند و در گوشه ای خارج از هوای گرم اتاق میگذارند ازگیل سفت و خام، پس از مدتی پخته و آبدار و خوشمزه می شود. آوکونوس ازگیل در اغلب خانه های گیلان تا بهار آینده یافت می شود و هر وقت هوس کنند ازگیل تر و تازه و پخته و رسیده و خوشمزه را از خم بیرون می آورند و آن را با گلپر و نمک در زیر نور آفتاب می خورند.

کرمان
دکتر محمود روح الامینی روایت جالبی از یلدای مردم کرمان عنوان می کند بنا به روایت او: مردم کرمان تا سحر انتظار می کشند تا از قارون افسانه ای استقبال کنند قارون در لباس هیزم شکن برای خانواده های فقیر تکه های چوب می آورد این چوب ها به طلا تبدیل میشوند و برای آن خانواده، ثروت و برکت به همراه می آورند

جمشید کیومرثی مردم شناس درباره یلدا می گوید: نزد ایرانیان، زمستان به ۲ چله کوچک وبزرگ تقسیم می شود چله بزرگ از اول دی ماه تا ۱۰ بهمن ماه را در بر می گیرد و از ۱۰بهمن به بعد را چله کوچک می گویند.

*یلدا، شب نخست چله بزرگ است*

زرتشتیان
بنا به روایت جمشید کیومرثی زرتشتیان در این شب جشن می گیرند و فدیه می دهند. فدیه، سفره ای است که در هر خانه گسترده می شود و در آن خوراکی های مرسوم شب یلدا چیده میشود. زرتشتیان در این شب دعایی به نام نیید را می خوانند که دعای شکرانه نعمت است خوراکی هایی که در این جشن مورد استفاده قرار می گیرند، گوشت و هفت میوه خشک شده خام ( لورک ) است.

شیراز

 مردم شیراز در شب یلدا به شب زنده داری می پردازند و برخی نیز بسیاری از دوستان و بستگان خود را دعوت می کنند آنها در این شب سفره ای پهن میکنند که بی شباهت به سفره هفت سین نوروز نیست و در آن آیینه و تمثال حضرت علی ( ع ) را جای می دهند انواع و اقسام آجیل و تنقلاتی چون نخودچی، کشمش، حلوا شکری، خرما و میوه هایی چون انار و به خصوص هندوانه خوراکی های این شب را تشکیل می دهند.

yalda-mashhad یلدا خیال انگیز ترین شب ایرانی

روسیه
یلدا که جشنی ایرانی است در روسیه نیز رواج دارد دکتر داریوش کیانی مدیر سازمان اسناد ملی ایران درباره برگزاری یلدا در روسیه چنین روایت می کند: این جشن در روسیه نیز از دیرباز ، از روزگاری که هنوز مسیحیت به آن جا راه نیافته بود، به مدت ۱۲ روز پر سرور و پرآیین با آداب ویژه ای برگزار می شد و گویا هنوز هم در میان دهقانان و روستاییان معمول است در روسیه جشن یلدا، عید سالانه دهقانان و روستاییان بود پختن نان شیرینی محلیبه صورت موجودات زنده، بازی های محلی گوناگون، کشت و بذرپاشی به صورت تمثیلی وبازسازی مراسم کشت، پوشانیدن سطح کلبه با چربی، گذاشتن پوستین روی هرپنجره ها، آویختن پشم از سقف، پاشیدن گندم به محوطه حیاط، ترانه خوانی و مهم تر ازهمه قربانی کردن از آیین های ویژه این جشن بوده و هست یکی دیگر از آیین های شبهای جشن، فالگیری بود و پیشگویی رویدادهای احتمالی سال آینده همین آیین ها درروستاهای ایران نیز کم و بیش در روستاهای ایران ۳۲ روز پیش از شب چله به خانه تکانی و شست و شوی ظرف و وسایل خانه می پرداختند تا شب چله که آن را چله پاییز یا شب چله زری می نامند.
 

rasm-yalda یلدا خیال انگیز ترین شب ایرانی

نزدیک های غروب آفتاب کدبانوی هر خانه جامی از آب چشمه پر کرده و در تاقچه اتاق مینهد و پس از صرف شام همه اهل خانه به دور کرسی که روی آن یک سینی با ۲ بشقاب پر ازنقل های رنگارنگ گذاشته شده است، گرد هم می آمدند، سپس هر یک از اهل خانه به این باور که تا سال دیگر همچون شمع روشن بماند، شمعی روشن کرده ، درون سینی جای میداد.
بخش بسیار زیبای مراسم، گزینش دختری است از میان دختران ازدواج نکرده روستا که پس از گزینش، زنان کل می زدند و نوازندگان محلی هم می نواختند. سپس چله زری را همچون عروس، رخت سپید پوشانیده بر تختی که روی پشت بام نهاده شده ، می نشانند و هر خانواده به سهم خود شمعی در کنار تختی که عروس روی آن نشسته، روشن می کردند مردان و زنان با گرمای شمع دستان خود را گرم کرده و به صورت می کشیدند. جشن با نقل پاشی بر سر چله زری ادامه می یابد، چله زری نقل هایی که روی سر و دور و برش ریخته شده است، جمع می کند و یک دانه نقل به زن و یک دانه به مرد می دهد زن نقلش را به مردش می دهد و مرد نیز نقل را به زنش سپس ۲ زن چله زری را از روی تخت بلند می کنند، پدر چله زری در سمت جلو و برادرش در پشت سر و مادرش در سمت چپ، چله زری را رو به سوی خانه اش می برند و نوازندگان می نوازند و مردم پایکوبان می روند تا به خانه چله زری برسند در خانه، پدر اناری به دست چله زری می دهد. چله زری انار رادون می کند و نخست خود چند دانه می خورد.


yalda444 یلدا خیال انگیز ترین شب ایرانی

مطالب مرتبط

تور مشهد ویژه شب یلدا
anar یلدا خیال انگیز ترین شب ایرانی


                                                       

                                                                                                                                                                                      

ثبت نام در باشگاه مشتریان

نام و نام خانوادگی*
Invalid Input

متولد کدام ماه هستید ؟*
لطفا یکی از موارد را انتخاب کنید

شماره تلفن همراه*
Invalid Input

نشانی پست الکترونیک*
Invalid Input

مایل به دریافت اطلاعات در خصوص*

لطفا یکی از موارد را انتخاب کنید

کد امنیتی*

tik یلدا خیال انگیز ترین شب ایرانی  تور مشهد              tik یلدا خیال انگیز ترین شب ایرانی  تور استانبول                tik یلدا خیال انگیز ترین شب ایرانی  تور دبی 
 
tik یلدا خیال انگیز ترین شب ایرانی  تور کیش               tik یلدا خیال انگیز ترین شب ایرانی  تور آنتالیا                      tik یلدا خیال انگیز ترین شب ایرانی  تور تایلند

tik یلدا خیال انگیز ترین شب ایرانی  تور قشم               tik یلدا خیال انگیز ترین شب ایرانی  تور ارمنستان                tik یلدا خیال انگیز ترین شب ایرانی  تور مالزی

tik یلدا خیال انگیز ترین شب ایرانی  تور شیراز              tik یلدا خیال انگیز ترین شب ایرانی  تور گرجستان               tik یلدا خیال انگیز ترین شب ایرانی  تور روسیه

tik یلدا خیال انگیز ترین شب ایرانی   شماره حساب مانلی پرواز  
                                                                                          
tik یلدا خیال انگیز ترین شب ایرانی   ارتباط با پشتیبانی سایت          
                                            
شرکت هواپیمایی مانلی پرواز پایتخت

بامدیریت آقای قاسم قاسمی با 9 سال سابقه مدیریتی

- مجری و مبتکر تورهای ارزان ، لوکس و لحظه آخری 
- نماینده فروش آنلاین 900 ایرلاین داخلی و خارجی 
- فروش آنلاین پروازهای چارتر به بیش از 500 آژانس همکار
- 99 هزار مسافر وفادار و عضو باشگاه مشتریان مانلی پرواز 
- نمایندگی فروش تور های گروهی به 27 استان کشور


مانلی مفتخر خدمت گذاری به شماست

         

درباره ما

مانلی پرواز مجری و مبتکر تخصصی تور های ارزان و لحظه آخری

رزرو خارجی : 02188103828
شماره پشتیبانی تور های خارجی : 09306056986 - 09334484191

رزرو داخلی: 02188102064

ایمیل : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

آدرس : میدان ولیعصر ، خیابان ولیعصر ، ابتدای خیابان مطهری ، بعد از بانک دی ، پلاک 345

 ساعات کاری مانلی پرواز : از شنبه تا چهارشنبه 9 الی 18 - پنجشنبه 9 الی 15