مانلی پرواز

صفحه اصلی

تورها

رزرو آنلاین

اخذ ویزا

هتل ها

هتل ها

اطلاعات مسیرها

اطلاعات مسیرها

اخبار گردشگری

باشگاه مشتریان

ارتباط با مانلی

تور‌های اقساطی

تور‌های لحظه آخری

مانلی همسفری ماندگار

اخبار گردشگری

02188103828 - 02154929(خط ویژه)    banner چگونگی انجام کاپوتاژ خودرو و گواهینامه بین المللی

s5_logo چگونگی انجام کاپوتاژ خودرو و گواهینامه بین المللی

iFYuvDXk2WcAAAAASUVORK5CYII= چگونگی انجام کاپوتاژ خودرو و گواهینامه بین المللی

در سفر های زمینی با خودرو شخصیتان حتما باید گواهینامه بین الممللی و عوض کردن پلاک ماشین (پلاک ترانزیت) یا همان کاپوتاژ را داشته باشید. حال اگر ساکن تهران هستید در این مقاله آدرس گرفتن گواهینامه بین المللی و کاپوتاژ کردن ماشین های خود را خواهید دریافت. برای سفرهای زمینی خواندن این مقاله بسیار مهم است و با قوانین کشورهایی که از ایران میتوانید به آنجا سفر کنید آمده است.

برای راحتی سفرتان دوست دارید که با ماشین خودتان رانندگی کنید و راحت باشید و تجربه رانندگی در کشورهای دیگر را نیز داشته باشید، شما باید در مرحله اول به اداره گمرک شهری که در آن سکونت دارید مراجعه کرده و برگه کاپوتاژ را دریافت کنید. سپس در مرحله دوم باید به کانون جهانگردی و اتومبیلرانی در تهران یا در ستادهای مستقر در مراکز استان ها مراجعه کنید تا پلاک ترانزیت خودرو، دفترچه ماشین بین المللی، گواهینامه بین المللی، کارت عضویت، و برچسب IR را دریافت کرده و با خیال راحت بتوانید ماشین خود را از مرز خارج کنید.


در مرحله‌ی اول: کاپوتاژ کردن پلاک
کاپوتاژ یا به تلفظ صحیح تر، کابوتاژ (Cabotage)، در لغت به معنای حمل کالا از یک نقطه مرزی در یک کشور به نقطه مرزی در کشور دیگر از طریق دریا یا رودخانه است؛ اما اصطلاحا به مجوز حمل و نقل هر نوع کالا از یک کشور به کشور دیگر گفته می شود. هنگامی که اعلام می شود شما برای این که بتوانید با ماشین شخصی خود از مرز خارج شوید، باید خودروتان را کاپوتاژ کنید به این معنی است که خودرو به عنوان کالایی در نظر گرفته شده که شما می خواهید آن را از مرز خارج کرده و به کشور دیگری ببرید.

شما اگر بخواهید با ماشین شخصی از مرز خارج شوید ابتدا باید به ادارات گمرک مراجعه کنید و برگه کاپوتاژ را دریافت کنید. برای این کار اگر در تهران هستید باید به آدرس: کیلومتر 10 جاده قدیم کرج روبروی شهرک دریا بلوار شهید سامانی، اداره گمرک غرب تهران و اگر در شهرستان ها هستید به ادراه گمرک همان ناحیه مراجعه کنید.

duTCgAAAAASUVORK5CYII= چگونگی انجام کاپوتاژ خودرو و گواهینامه بین المللی

مدارک مورد نیاز جهت مراجعه به اداره گمرک برای دریافت کاپوتاژ عبارتند از:

1- سند مالکیت خودرو

2- برگه سبز خودرو

3- کارت خودرو

4- کارت ملی و شناسنامه

مرحله دوم: مراجعه به کانون جهانگردی
پس از گرفتن برگه کاپوتاژ خودرو باید این برگه را به همراه مدارک مورد نیاز به ساختمان شماره 2 کانون جهانگردی و اتومبیل رانی جمهوری اسلامی ایران واقع در آدرس: تهران: خيابان خرمشهر - خيابان شهيد عربعلي - پلاك 2 یا به ستادهای اجرایی کانون در مراکز استان ها ببرید تا جهت صدور پلاک بین المللی اقدام شود. مدارک مورد نیاز برای مراجعه به کانون جهانگردی و اتومبیل رانی عبارتند از:

- اصل پروانه خروج موقت معتبر (برگه کاپوتاژ) صادر شده توسط يكي از گمركات كشور

- اصل یا تصویر گذرنامه معتبر

- اصل یا تصویر سند مالکیت خودرو

-دارا بودن گواهینامه رانندگی بین المللی معتبر صادرشده توسط کانون جهانگردی و اتومبیلرانی جمهوری اسلامی ایران

-تكميل فرم هاي درخواست